Monday, 27 February 2012

Troszkę męskich ciuchów

Właściwie to najczęściej zdarza mi się szyć ubrania dla facetów. Kobiety mają chyba mniejsze palce i łatwiej jest im trzymać igłę:) albo wyobraźnia pozwala im rozszyfrowywać wykroje, dlatego chętniej zdają się same na siebie:) 


Poniżej prezentuję troszkę strojów męskich, kilka widać na pierwszej stronie,  inne dotychczas były do obejrzenia w galerii, a jest też kilka nowych :)


Na początek zestaw obowiązkowy: proste spodnie i lniana koszula1. Wełniane spodnie męskie, z lekko zwężanymi nogawkami, szyte ręcznie.
    Wykonane na podstawie znaleziska ze Skjoldehamn, uniwersalne, odpowiednie również dla odtwórców Słowian, Skandynawów i innych. Dat. wczesne średniowiecze2. Koszula prosta z rozcięciami po bokach, z  lekko zwężanymi rękawami, które przyszyte są pod kątem prostym do części centralnej, zastosowałam prostokątne kliny pod pachami.

Innym wariantem jest koszula z trójkątnymi klinami zamiast rozcięć po bokach, wzorowana na znalezisku tuniki z Birki,  dat. wczesne średniowiecze, rozwiązania typu kliny są obecne również w ikonografii z tego okresu. 
dla Skandynawa spodnie proste można wymienić na szarawary


Spodnie znane są z kamieni runicznych z Gotlandii, również podczas badań w emporium Hedeby odkryto szczątki spodni, które interpretuje się jako szarawary - pasbyxor. Idealne dla odtwórców wyższych warstw społecznych ( wojownicy, kupcy) w Skandynawii oraz dla Rusów i Słowian Wschodnich, koczownikówtył spodni uszyty na podstawie wykroju
spodni z Torsbergu (znalezisko bagienne z OWR) - posiada specyficzny krój - dwa kliny z tyłu, dzięki czemu spodnie są wygodniejsze oraz zmniejszone jest zużycie materiału.


No comments:

Post a Comment