Monday, 14 January 2013

KAFTAN RUSKI I RUBACHA

Niedawno w mojej pracowni powstał KAFTAN RUSKI

ubiór znany głównie z ikonografii  - wykonany jest z grubej, ciemnobrązowej wełny, z charakterystycznymi poprzecznymi obszyciami, w mojej wersji - z wełny tkanej w jodełkę. Kaftan posiada  ciemnoniebieską, lnianą podszewkę. 
te śmieszne "grzyby" to efekt zabaw w Photoshopie:) Długość kaftana to ok. 110 cm - sięga mniej więcej do wysokości kolan, choć obserwując ikonografię ruską, można zdecydować się na jeszcze dłuższy - do połowy łydki.  

Jako zapięcie stroju użyłam sześciu guzów ruskich wykonanych z brązu.

Postanowiłam zaktualizować wpis o zdjęcia drugiej odsłony ruskiego kaftana - bardzo podobny, a jednak inny - nowy kaftan, jest trochę dłuższy, dla niższego mężczyzny sięga nawet poniżej kolan.
RUBACHA RUSKA

Rubacha ruska wykonana została z szarego lnu (kolor naturalnego lnu bielonego na słońcu) o widocznym splotem płóciennym - podobnie jak kaftan posiada stójkę. 
Wykrój jest charakterystyczny dla słowiańszczyzny wschodniej - szew łączący tył i przód koszuli znajduje się na klatce piersiowej.

Rękawy zwężają się ku nadgarstkom.
Rubacha posiada kliny po bokach - obwód stroju wynosi ok. 180 cm 

Obszycia  w kolorze ciemnoniebieskim z czerwonymi wykończeniami odzwierciedlają upodobania kolorystyczne średniowiecznych Rusinów. 


Rubacha może być zapinana na dwa guzy, lub zapinkę. Jeśli chodzi o ten typ ubioru, możliwa jest duża różnorodność wykończeń:)Kaftan oraz rubacha powstały dla Jacka z Łęczna - serdecznie pozdrawiam!


1 comment: