Monday, 1 April 2013

Płaszcz

Płaszcz jest jednym z najbardziej uniwersalnych części stroju dla wczesnośredniowiecznego odtwórcy. Jest sposobem na pokazanie swojej wysokiej pozycji społecznej - poprzez ozdoby, obszycia. Służy do ochrony przed zimnem oraz może być okryciem podczas snu.
Najbardziej typowym rodzajem płaszcza jest płaszcz zrobiony z prostokąta, spinany na ramieniu zapinką. 
Bogatszą wersją jest płaszcz z połowy koła, który może mieć różną długość - od 90 do 150 cm.  
Mój płaszcz został wykonany z jasnej wełny. Płaszcz jest krótszy z przodu - ok. 75 cm, z tyłu natomiast sięga do kolan - ok. 110 cm - można powiedzieć że uszyty jest na planie połowy elipsy:)
Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ płaszcz chroni przed wiatrem i chłodem od tyłu, natomiast pozostawia swobodę ruchów dla rąk. Nie jest też tak ciężki jak płaszcz z pełnego koła (na który wykorzystuje się 3 metry grubej wełny!)

Wygodnym zapięciem płaszcza jest fibula - w tym wypadku podkowiasta.  Obszyty jest czerwoną wełną - obszycia sprawiają, że płaszcz wygląda naprawdę bogato. Można oczywiście w zależności od upodobań dodać hafty, lub obszyć brzeg płaszcza lisim futrem.
 Płaszcz może zostać podszyty lnem, ale nie jest to konieczne, jeśli komuś zależy na tym aby strój był lekki i wygodny, ponieważ dodatkowa warstwa lnu również obciąża i ciągnie w dół.


Płaszcz został wykonany w oparciu o znalezisko figurki kobiecej (Valkyrii) ze Szwecji na którym kobieta ubrana jest w płaszcz/ narzutkę, która z przodu jest krótsza natomiast z tyłu wyraźnie dłuższa.


No comments:

Post a Comment